NÁBYTEK KORYNA

KVALITNÍ ČESKÝ NÁBYTEK

ČESKÝ VÝROBCE S TRADICÍ PŘES 150 LET

HISTORIE

Historie továrny v Koryčanech začíná v roce 1856, kdy německý podnikatel Michael Thonet dal vystavět závod na výrobu ohýbaného nábytku, který byl prvním svého druhu v Evropě.

Již v roce 1857 produkovala továrna výrobky z ohýbaného bukového dřeva, a to židle, další různý sedací nábytek, houpací křesla.

V roce 1926 vznikla "Akciová společnost THONET-MUNDUS" se sídlem v Curychu.

Později tento podnik přesídlil do Prahy. Název firmy byl doplněn pouze na "THONET-MUNDUS, Československé továrny na nábytek z ohýbaného dřeva, akciová společnost".

V roce 1946 byl ustaven "Národní podnik THONET" s podnikovým ředitelstvím v Praze. Závod Koryčany byl začleněn do nového podniku "Spojené UP závody, centrální ředitelství Brno".

V roce 1953 se stal kombinát Koryčany samostatným podnikem se svým podnikovým ředitelstvím, nadále mu podléhaly provozy Halenkov, Velké Karlovice, Uh. Brod a Rohatec.

Začátkem roku 1958 byl koryčanský podnik začleněn pod nový podnik UP závody n.p. Bučovice. V tomto podniku byl již jedním ze 6 závodů bez dalších provozoven. V tomto spojení setrval koryčanský závod až do roku 1990.

V roce 1990 se závod osamostatnil a vznikl tak podnik s názvem KORYNA s.p. (KORYčanský NÁbytek). V roce 1993 byl závod zprivatizován a od této doby nesl název KORYNA spol. s r.o.

V roce 1997 se firma KORYNA spol. s r.o. transformovala na KORYNA nábytek, a.s. s kmenovým jměním 850 mil.Kč.